19 września 2016

Andrzej Duda w ONZ: przestępcy bogacą się na krzywdzie ofiar wojny i biednych

(Fot. A. Hrechorowicz / KPRP)

Nie możemy przymykać oczu na krwawe pieniądze, które krążą po świecie – powiedział prezydent Andrzej Duda w trakcie nadzwyczajnej sesji ONZ poświęconej migracjom i uchodźcom. Zwrócił w ten sposób uwagę, że na krzywdzie ofiar konfliktów zbrojnych oraz na ludzkiej biedzie budują własne fortuny przestępcze grupy interesów.

 

Naszym obowiązkiem jest współdziałanie na rzecz trwałej eliminacji przestępczych procederów prowadzonych przez tych, którzy w sposób nieludzki karmią się tragedią uchodźców. Mam na myśli problem działalności grup przestępczych pobierających haracz za transport lub przemyt uchodźców bądź prowadzących handel ludźmi, ale również zjawisko prania tak uzyskanych pieniędzy w renomowanych bankach cywilizowanego świata oraz robienie interesów gospodarczych z przestępcami i zbrodniarzami – stwierdził polski prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, iż obowiązkiem społeczności międzynarodowej jest likwidacja prawdziwych przyczyn, dla których ludzie porzucają swoje rodzinne strony z obawy przed wojną. – Nigdy nie zapobiegniemy tragedii uchodźstwa, jeżeli nie wyeliminujemy konfliktów, które często są wynikiem pobudek imperialnych, nienawiści etnicznej bądź interesów gospodarczych. Nie ma wojen bez powodów, a więc i nie ma wojen, których nie można zakończyć – powiedział.

W przekonaniu prezydenta jednym z powodów, dla których świat wciąż nie znalazł skutecznej recepty na negatywne skutki migracji jest brak rozróżnienia pomiędzy wędrówkami ekonomicznymi i prawdziwym uchodźstwem wojennym: – Te odmienne zjawiska wymagają zupełnie innych odpowiedzi.


 Prezydent przytoczył dane, zgodnie z którymi nad Wisłą przebywa obecnie około miliona emigrantów ekonomicznych, którzy przybywają tu przede wszystkim zza wschodnich granic. Z kolei Polskę opuściło od momentu wejścia do Unii Europejskiej od miliona do dwóch milionów naszych rodaków, którzy wyruszyli poszukiwać lepszych warunków materialnych w bogatszych krajach UE.

Zdaję sobie sprawę, że oczywiście są też i tacy, których celem nie jest poszukiwanie poprawy swego losu poprzez pracę, lecz chęć nadużycia praw socjalnych. Oczywistym jednak zadaniem władz państwa jest ograniczanie możliwości realizowania tego typu praktyk. Tym bardziej, że budują one w opinii społecznej przekonanie, iż wszyscy emigranci ekonomiczni są nieuczciwi – mówił Andrzej Duda.

 RoM

Źródło: prezydent.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie