27 marca 2021

Biskupi pozytywnie o Mszy trydenckiej. Zauważają w niej „dbałość o piękno celebracji”

(Zdjęcie archiwalne. Fot. Ars Celebrandi.pl/RorateCaeli)

„Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” – to tytuł listu do kapłanów na Wielki Czwartek, przygotowanego przez Konferencję Episkopatu Polski. Hierarchowie zwracają w nim m.in. uwagę na piękno liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. „Wielu młodych ludzi pociąga dziś taka dbałość o piękno celebracji eucharystycznej” – czytamy w liście.

 

Biskupi Kościoła w Polsce podczas 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski wydali list do kapłanów na Wielki Czwartek. Podkreślają w nim wagę i znaczenie Mszy świętej w życiu każdego wiernego, w szczególności w okresie pandemii koronawirusa, która ogranicza niektórym wiernym uczestnictwo w Liturgii i spotkanie z Chrystusem ukrytym w Eucharystii. Biskupi wskazują, że „żaden pojedynczy kapłan, także biskup, nie jest właścicielem Eucharystii, lecz jedynie tym, który został powołany do sprawowania jej w jedności z Kościołem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W liście hierarchowie powołują się m.in. na słowa i nauczanie papieża Benedykta XVI oraz kard. Roberta Sarah. „Centrum liturgii stanowi Bóg, który, ukazując nam swe zbawcze dzieło, uświęca nas na drodze naszej codzienności” – czytamy. Biskupi niezwykle pozytywnie wypowiadają się również na temat celebracji Mszy świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego.

 

„To poprzez nieustanną dbałość o liturgię, o jej piękno i szlachetność wielu z nas wchodziło na drogę kapłańskiego życia. Dziś także widać to w pewnej fascynacji liturgią sprawowaną w formie nadzwyczajnej. Niezaprzeczalny pozostaje fakt, że wielu młodych ludzi pociąga dziś taka dbałość o piękno celebracji eucharystycznej. Poszukują oni Chrystusa i pragną Go odkrywać w Kościele” – napisano w liście „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

 

„Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że młodzi potrzebują głębi życia duchowego i formacji zakorzenionej w liturgii. Ta wrażliwość musi być przez nas zauważona i rozwijana. Trzeba dziś na nowo odkryć wagę duszpasterstwa służby liturgicznej, które jest miejscem odkrywania piękna życia z Chrystusem, jak również miejscem dojrzewania do odkrywania i realizacji powołania” – brzmi fragment nawiązujący do celebracji Mszy świętej wszechczasów.

 

„Wielu młodych ludzi odczytuje Boże zaproszenie do życia w Kościele właśnie w liturgii. Trzeba im pomóc w dojrzewaniu do pełni powołania. To dojrzewanie nie może się jednak ograniczać tylko do nauki posługiwania, ale musi mieć charakter integralny, czyli ogarniać całe życie młodego człowieka” – czytamy w tekście podpisanym przez polskich biskupów.

 

Pełna treść listu „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy” jest dostępna na stronie Archidiecezji Warszawskiej.

 

 

Źródło: archwwa.pl

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(51)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy

Udostępnij przez