16 marca 2021

Franciszek wzywa do stworzenia nowego globalnego porządku. Braterstwo, ekologia, równość

(fot. Giuseppe Ciccia/Pacific Press via ZUMA Wire/FORUM)

Papież Franciszek wezwał do stworzenia nowego globalnego porządku, który będzie cechować się troską o środowisko. – Jeżeli nie zakaszemy rękawów i natychmiast nie zatroszczymy się o ziemię, podejmując radykalne decyzje osobiste i polityczne […] prędzej czy później nasz wspólny dom wyrzuci nas przez okno – stwierdził.

 

Papież Franciszek poczynił uwagi o świecie po Covid-19 w książce „Bóg i świat, który nadchodzi”, najnowszym wywiadzie-rzece przeprowadzonym z nim przez włoskiego dziennikarza Domenico Agasso. Fragment rozmowy ukazał się na oficjalnej stronie mediów watykańskich, Vaticannews.va.

 

Możemy uzdrowić niesprawiedliwość budując nowy światowy porządek bazujący na solidarności, studiując innowacyjne metody usunięcia nękania, biedy i korupcji, pracując wszyscy wspólnie, każdy w swoim obszarze – stwierdził Franciszek.

 

Według papieża trzeba wykorzystać obecny kryzys spowodowany przez Covid-19, by przebudować świat. – Dobrze wykorzystując tę lekcję przywódcy narodowi, wespół z tymi, którzy mają odpowiedzialność społeczną, mogą poprowadzić ludy ziemi do bardziej pomyślnej i braterskiej przyszłości – wskazał.

 

Głowy państw powinny ze sobą rozmawiać, częściej się ze sobą konfrontować i wypracowywać strategie. Pamiętajmy, że jest coś gorszego niż ten kryzys: zmarnowanie go. Nie możemy wyjść z kryzysu tacy, jak poprzednio: albo będziemy lepsi, albo gorsi – ocenił.

 

Co ciekawe, Ojciec Święty mówił też o „drodze do zbawienia ludzkości”. – Nie możemy już dłużej beztrosko akceptować nierówności i niszczenia środowiska. Droga do zbawienia ludzkości wiedzie przez stworzenie nowego modelu rozwoju, który bezdyskusyjnie skupi się na koegzystencji ludzi w harmonii ze Stworzeniem – uznał.

 

To, co się dzisiaj dzieje, może każdego przebudzić. Nadszedł czas usunięcia społecznej niesprawiedliwości i marginalizacji. Jeżeli wykorzystamy obecne wyzwanie jako szansę, możemy przygotować się na jutro pod sztandarem ludzkiego braterstwa, bo nie ma dla tego alternatywy. Bez całościowej wizji nie będzie dla nikogo przyszłości – wskazał.

 

Na koniec odwołał się do Księgi Rodzaju, stwierdzając, że Bóg stworzył człowieka i powierzył mu troskę o ogród Eden; także dziś musimy w jego ocenie pracować i troszczyć się o wspólne dobro, bo – jak powiedział – Jezus nauczył nas, że nie ma ważniejszego przykazania niż miłowanie bliźniego. – Bóg uczynił człowieka zdolnym i żądnym wiedzy i pracy oraz kochania. „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego”. Nie ma przykazania ważniejszego, niż to, Jezus mówi uczniom (Mk 12,31) – stwierdził papież.

 

W istocie Pan Jezus wskazał na dwa przykazania: miłość Boga i miłość bliźniego. Franciszek przywołał jednak jedynie drugie.

 

Źródło: Vaticannews.va

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(63)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy