4 maja 2021

Gatesowie się rozwodzą. Zapewniają, że nie wpłynie to na ich działalność „filantropijną”

(fot. Wikipedia/Flickr)

Informacja o rozwodzie Billa i Melindy Gatesów wstrząsnęła światem filantropii, a zwłaszcza organizacjami związanymi ze służbą zdrowia. Gatesowie zapewniają jednak, że pod względem organizacyjnym i finansowym nic się nie zmieni.

Od wielu lat Gatesowie odgrywają ogromną rolę na arenie międzynarodowej ze względu na znaczne granty przyznawane organizacjom pozarządowym oraz agendom oenzetowskim, w tym Światowej Organizacji Zdrowia, z których finansowane są szczepienia czy antykoncepcja w uboższych krajach.

Para zapewniła sobie dostęp do najwyższych szczebli rządowych, biznesowych i sektora non-profit. Założona przez małżonków Fundacja Billa i Melindy Gatesów, dysponująca kwotą około 65 miliardów dolarów, wywarła przemożny wpływ na: globalne zdrowie (szczepionki, antykoncepcja), edukację, rolnictwo, przemysł IT itp.  

W poniedziałek małżonkowie ogłosili, że po 27 latach małżeństwa rozwodzą się. Pozew rozwodowy złożyła Melinda do King County Superior Court w Seattle, stwierdzając, że „małżeństwo jest nieodwracalnie zerwane”.

Media wskazują, że w ciągu ostatniego roku para była szczególnie widoczna, regularnie komentując batalie z Covid-19. Na walkę z epidemią małżonkowie przeznaczyli ponad 1 mld dolarów.

„Po wielu przemyśleniach i pracy nad naszym związkiem podjęliśmy decyzję o zakończeniu naszego małżeństwa” – zaznaczył Bill Gates w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

Dodał, że „zbudowali fundament, który działa na całym świecie, by umożliwić wszystkim ludziom prowadzenie zdrowego i produktywnego życia” i „nadal podzielają wiarę w tę misję”, ale „już nie wierzą, że mogą rozwijać się razem jako para w kolejnej fazie życia”.

Niedawno najmłodsze z trojga dzieci pary osiągnęło pełnoletność. Małżonkowie zwrócili się do sądu o zatwierdzenie umowy dot. podziału majątku. Ta sprawa wydaje się najbardziej interesować beneficjentów Fundacji Gatesów. Nie podano jednak szczegółów, zaznaczając jedynie, że Gatesowie pozostaną współprzewodniczącymi i powiernikami i, że „nie przewiduje się żadnych zmian w organizacji.”

„Będą nadal współpracować, by kształtować i zatwierdzać strategie fundacji, zajmować się problemami fundacji i wyznaczać ogólny kierunek organizacji” – głosi oświadczenie.

65-letni Bill Gates jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Wg „Forbesa” posiada majątek o wartości 124 miliardów dolarów. Para była małżeństwem od 27 lat i ma troje dzieci w wieku od 18 do 25 lat.

Oboje powiedzieli, że przeznaczą swoje miliardy na cele filantropijne, zwłaszcza poprzez wspólną fundację. Każde zaś z trojga dzieci odziedziczy po 10 milionów dolarów.

– Fundacja Gatesów jest obecnie najważniejszym i najbardziej wpływowym podmiotem filantropijnym na świecie – zaznaczył Rob Reich, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Stanforda. – Rozwód może mieć ogromne konsekwencje dla fundacji i jej pracy na całym świecie – komentował.

Fundacja zatrudnia aż 1600 pracowników w biurach na całym świecie i przekazuje rocznie około 5 miliardów dolarów. Jej praca koncentruje się na propagowaniu szczepionek pośród krajów rozwijających się, współpracując z kadrą kierowniczą z branży farmaceutycznej, radykalnie zmieniając rynek w tym zakresie.

Fundacja zainwestowała miliardy w opracowanie szczepionek przeciwko Covid-19, w rozwój testów diagnostycznych i terapii medycznych. Nadała kształt globalnej inicjatywie COVAX, która koordynuje działania związane z zakupem i dystrybucją szczepionek dla 92 biednych krajów i dziesiątek innych narodów.

Gatesowie spotkali się z wielką krytyką za lansowany model partnerstwa publiczno-prywatnego, który utrudni uboższym krajom dostęp do badań i wdrożenia własnych, tańszych szczepionek.

Z dokumentów sądowych wynika, że para pozostawała w separacji, a pozew o rozwód złożyła 56-letnia Melinda Gates. Jest jednak prawdopodobne, że rozwód zostanie rozstrzygnięty bez procesu.

Zarówno Bill, jak i Melinda wynajęli potężne kancelarie prawne. Melindę reprezentuje zespół czterech prawników z siedzibą w Nowym Jorku z dwóch oddzielnych firm: Cohen Clair Lane Griefer Thorpe & Rottenstreich LLP oraz Paul, Weiss, Rifkind, Wharton & Garrison LLP.

Bill jest reprezentowany przez trzech prawników z Los Angeles z firmy Munger Tolles & Olson. Jeden z adwokatów Charles T. Munger jest wieloletnim partnerem biznesowym przyjaciela Billa, miliarda Warrena Buffetta.

Ogłoszenie pojawia się niecałe dwa tygodnie po ich ostatnim publicznym wystąpieniu wirtualnym dot. epidemii Covid-19 dla pracowników służby zdrowia.

Melinda była dyrektorem generalnym w firmie Microsoft, gdy para poznała się i zaczęła spotykać się w 1987 roku. Pobrali się na Hawajach w 1994 roku.

W swojej książce „The Moment of Lift: How Empowering Women Changes the World” Melinda Gates opisuje, jak zmagała się z mężem o władzę w fundacji. Spory dotyczyły chociażby redagowaniu corocznego listu. Melinda miała pretensje do męża, że sam je przygotowywał, gdy tymczasem oboje byli współzałożycielami fundacji.

Para podkreślała w wywiadach dla mediów, że wychowywali dzieci „w duchu religijnym.” Uczęszczały one do katolickich szkół. Do 14 roku życia żadne z trójki rodzeństwa nie miało własnego smartfona.

Źródło: nationalreview.com, ibtimes.co.uk, watoday.com, au.punching.com, newsweek.com, businessinsider.com

AS

 

Bill & Melinda Gates. Dwie dekady „napędzania postępu”

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(23)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy