20 maja 2019

Kard. Müller: reforma Kurii Rzymskiej może mieć podłoże marksistowskie

(Fot. REUTERS / Max Rossi / File Photo / FORUM )

Kard. Gerhard Müller w wywiadzie dla InfoVaticana skrytykował trwającą reformę Kurii Rzymskiej. Jego zdaniem „absurdem” jest stawianie jako priorytetu praktyki „ewangelizacji” ponad wiarę samą w sobie. Dodatkowo zadaje pytanie, czy plan reformy nie ma przypadkiem marksistowskiego podłoża.

 

„W przygotowaniach tak zwanej reformy kurii zmniejszają priorytetowe znaczenie wiary (…) na pierwszy ogień idzie reforma Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, która wskazuje, że jego relacja z dykasteriami, dyplomacją i biurokracją jest bardziej związana z papieską misją niż doktryna wiary. To jest absurd” – komentował reformę kurii niemiecki kardynał.

 

„Sekretariat Stanu ma być jedynie pomocą dla papieża i gwarancją niezależności od wpływów politycznych. Nie jest to jednak esencja piotrowej misji. Jak zatem można powiedzieć, że wśród dykasterii najpierw idzie ta odpowiedzialna za ewangelizację a dopiero za nią dykasteria odpowiedzialna za doktrynę wiary? Mówią, że ewangelizacja jest praktyką a wiara teorią. Jaką oni mają koncepcję praktyki i teorii? System marksistowski?” – pytał.

 

„Wiara jest początkiem, źródłem usprawiedliwienia. Jedynie dzięki wierze w Jezusa Chrystusa zostajemy ocaleni. Bez wiary nie da rady zadowolić Boga (…) pierwszym darem Duch Świętego jest wiara, nadzieja i miłość. Nie można powiedzieć, że wiara to jedynie teoria” – tłumaczył kardynał. Kongregacja Nauki Wiary, której przewodził Müller do 2017 roku w planach reformy ma stać o wiele niżej niż nowa „super-dykasteria” zajmująca się procesem ewangelizacji.

 

Niemiecki duchowny zaniepokojony jest tłumaczeniami znaczeń praktyki i teorii jakie stosują orędownicy reformy. Jego zdaniem mają one podłoże marksistowskie gdyż to właśnie w marksizmie teoria jest ustanowiona jako usprawiedliwienie dla praktyki rewolucji, która ma o wiele większe znaczenie. Prace nad mającą być ogłoszoną 29 czerwca reformą wyszły z inicjatywy grupy kardynalskich doradców papieża, zwaną jako „C9”. Grupa prowadzona była przez kardynała Oscara Rodrigueza Maradiagę z Hondurasu.

 

Kardynał Müller skrytykował także podejście niemieckiego episkopatu do kwestii skandali seksualnych. Tłumaczenia stawiające za pierwszą przyczynę celibat księży i brak święceń kobiet są jego zdaniem „zwariowane” i „całkowicie fałszywe”.

 

Źródło: lifesitenews.com

PR           

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie