20 lipca 2017

Karmelitanki bose nie mogły pomieścić wszystkich kobiet chcących wstąpić do zakonu

(Gnieźnieńskie karmelitanki podczas pracy. Fot. Henryk Przondziono/Foto Gosc/ FORUM )

Siostry z klasztoru w Morristown mają nie lada „problem”. Ich klasztor jest… zbyt mały, by pomieścić wszystkie chętne do wstąpienia do zakonu. Z tego powodu otwierają nową wspólnotę!


Mniszki Bose Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, żyjące powołaniem kontemplacyjnym przyciągają swoim charyzmatem coraz większą liczbę dziewcząt pragnących do nich dołączyć. – Jesteśmy wdzięczne Panu Bogu za rozwój naszej wspólnoty. Jeszcze kilka lat temu było nas tak mało, a teraz tak wiele dziewczyn szuka odpowiedzi na powołanie do kontemplacji. To cud, który dzieje się na naszych oczach ­– powiedziała matka Theresa Katulski.

W posiadającym 18 miejsc klasztorze w Morristown już w tym momencie przebywa 21 zakonnic. Z tego powodu konieczne jest utworzenie kolejnej wspólnoty – ta powstanie na Malcie. W ciągu najbliższych tygodni wyjedzie tam 5 sióstr, których zadaniem będzie przygotowanie struktur pod powstanie wspólnoty zakonnej.

Od momentu wstąpienia do zakonu Siostry Karmelitanki całe swoje życie spędzają za klauzurą, czyli w zamkniętej części klasztoru. Nie mają bezpośredniego kontaktu ze światem zewnętrznym, nawet z najbliższą rodziną. Poświęcają się modlitwie i kontemplacji ofiarowując się wyłącznie Panu Bogu.

Św. Jan Paweł II w adhortacji Vita Consecrata pisał: „Postrzegana w świetle tego powołania i misji w Kościele klauzura zaspokaja potrzebę przebywania z Chrystusem, odczuwaną jako nadrzędna. Wybierając zamkniętą przestrzeń jako środowisko życia, mniszki klauzurowe mają udział w całkowitym wyniszczeniu się Chrystusa poprzez radykalne ubóstwo, którego wyrazem jest wyrzeczenie się nie tylko rzeczy, ale także „przestrzeni”, kontaktów i wielu dóbr stworzonych. Ten szczególny sposób ofiarowania «ciała» pozwala im bardziej odczuwalnie zagłębić się w misterium eucharystyczne. Mniszki ofiarowują się wraz z Jezusem za zbawienie świata. Ich dar ma nie tylko aspekt ofiary i zadośćuczynienia, ale zyskuje także wymiar dziękczynienia składanego Ojcu przez udział w dziękczynieniu umiłowanego Syna”.

Coraz większe zainteresowanie życiem za klauzurą dowodzi, iż modlitwa i kontemplacja są skuteczną odpowiedzią na chaos i zamęt, którego nie brakuje w dzisiejszym świecie.

Źródło: aleteia.org

om

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie