4 lutego 2022

Kierowniczka z IKEI uniewinniona od zarzutów dyskryminacji ze względu na wyznanie. Trwa drugi proces o naruszenie prawa pracy

(mastrminda/Pixabay)

Sąd Rejonowy Kraków-Krowodrza uniewinnił kierowniczkę ds. zarządzania zasobami ludzkimi w firmie IKEA, której zarzucano dyskryminację ze względu na wyznanie. Sprawa dotyczyła pracownika sklepu zwolnionego za cytowanie Pisma Świętego i była wytoczona przez prokuraturę. Wciąż przed sądem trwa zainicjowany przez Ordo Iuris proces w sprawie naruszenia przez IKEA prawa pracy.

Dzisiejsza sprawa karna, która zakończyła się na etapie sądu pierwszej instancji, została zainicjowana przez prokuraturę po wniesieniu przez prawników Ordo Iuris pozwu w sprawie dyskryminacji pracownika przez IKEA. Niniejsze sprawy nie są ze sobą bezpośrednio powiązane, ponieważ w tej sprawie sąd badał, czy konkretna osoba popełniła przestępstwo dyskryminacji wyznaniowej – podkreślił adw. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

– Sprawa zainicjowana przez Ordo Iuris w imieniu pracownika dotyczy norm prawa pracy i odnosi się znacznie szerzej, bo do całości działań pracodawcy. Póki co, sprawa o dyskryminacje pracownika przez IKEA została odroczona i spodziewamy się kolejnego terminu rozprawy – dodał.

Wesprzyj nas już teraz!

Sprawa miała swój początek w 2019 r. Wtedy Janusz Komenda – pracownik sieci IKEA – zamieścił na wewnętrznym forum cytaty z Pisma Świętego dotyczące homoseksualizmu. Jego wpis był reakcją na propagowanie przez pracodawcę ideologicznych postulatów ruchu LGBT. Po tych wydarzeniach, Janusz Komenda został zwolniony z pracy. Zdaniem przełożonych, rozwiązanie umowy miało być spowodowane „naruszeniem zasad współżycia społecznego” oraz „utratą zaufania do pracownika”. W opinii Ordo Iuris, te zarzuty nie znajdują uzasadnienia. „Naruszać zasady współżycia społecznego” miałoby bowiem zwykłe przytaczanie nauczania Kościoła katolickiego. Ponadto, Janusz Komenda cieszył się dobrą opinią kierownictwa, współpracowników i klientów. Jego wynagrodzenie było wielokrotnie podnoszone.

Decyzja firmy IKEA naruszyła szereg przepisów prawa krajowego i międzynarodowego, przede wszystkim art. 53 Konstytucji RP gwarantujący wolność wyznania i art. 54 dotyczący wolności posiadania i głoszenia poglądów. Przełożeni Janusza Komendy podważyli również art. 11 ust. 3 i art. 18 ust. 3a Kodeksu pracy, które zakazują dyskryminacji ze względu na wyznanie i poglądy. IKEA naruszyła, ponadto, art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zapewniający każdemu wolność posiadania i głoszenia własnych przekonań.

Postępowanie, w którym zapadł dzisiejszy wyrok, zostało wytoczone przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie. Oskarżoną była kierowniczka ds. zarządzania zasobami ludzkimi w firmie IKEA. Postępowanie dotyczyło naruszenia art. 194 Kodeksu karnego, czyli zakazu dyskryminacji ze względu na wyznanie. Instytut złoży wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku w celu przygotowania apelacji. Wciąż trwa zainicjowany przez Ordo Iuris proces w sprawie naruszenia przez IKEA prawa pracy. Prawnicy reprezentują pokrzywdzonego domagając się uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przekazania środków na cele charytatywne.

Źródło: Ordo Iuris

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 964 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram