9 stycznia 2014

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny chce, by polski Sejm odrzucił projekt ustawy przewidujący odszkodowania i renty dla Sybiraków. Wniosek o odrzucenie złożyła Magdalena Kochan z Platformy Obywatelskiej.


Za odrzuceniem zagłosowało 14 członków komisji, jedna osoba wstrzymała się od głosu, przeciwko głosowało 10 posłów. Projekt złożony przez klub Prawa i Sprawiedliwości zakładał możliwość przyznawania Sybirakom do 30 tysięcy zł. odszkodowania za deportację oraz rent inwalidy wojennego.

Wiceminister Marek Bucior podkreślał, że w świetle aktualnego stanu prawnego Sybirakom przysługują te same uprawnienia, co kombatantom i osobom represjonowanym. Mają oni prawo do dodatków: pielęgnacyjnego, kombatanckiego, kompensacyjnego, a także to ryczałtu energetycznego. Z tego powodu rząd ma negatywnie oceniać projekt.

Składająca wniosek o odrzucenie projektu Magdalena Kochman stwierdziła, że przyznanie dodatkowych świadczeń ofiarom deportacji byłoby niesprawiedliwe względem kombatantów i innych osób represjonowanych. Argumentowała, że w przypadku Polaków wywożonych do Niemiec odszkodowanie wypłacało nie polskie państwo, a ustanowiona specjalnie w tym celu niemiecka fundacja. – Nie możemy zastępować polskim obywatelem, obywatela spadkobiercy Związku Sowieckiego, jakim jest Rosja, w wypłacaniu zapewne należnych państwu odszkodowań za utratę zdrowia, za utratę młodości, za upokorzenia i za wszystko, co znosiliście na nieludzkiej ziemi – podkreślała posłanka PO.

Z kolei Krzysztof Jurgiel z PiS kontrował twierdząc, że Sybiracy nie mają co liczyć na uzyskanie jakiegokolwiek zadośćuczynienia ze strony Rosji. – Znając politykę, szczególnie tego rządu do Rosji, to na pewno nic nie zostanie wynegocjowane, szczególnie jeśli będzie to robił obecny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – ocenił.

Źródło: naszdziennik.pl

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie