22 lutego 2018

Niemiecki episkopat dopuścił protestantów do Komunii świętej

Niemiecki episkopat podjął decyzję o otwarciu Komunii świętej dla protestantów. Na zebraniu plenarnym w Ingolstadt biskupi większością głosów zgodzili się, że w poszczególnych przypadkach mieszane katolicko-ewangelickie małżeństwa będą mogły wspólnie uczestniczyć w Eucharystii.

 

O takim planie Kościoła w Niemczech mówiło się już od dawna. Wielkim orędownikiem zmiany podejścia w tej sprawie był między innymi kardynał Walter Kasper, ale także przewodniczący episkopatu kard. Reinhard Marx. Kasper powoływał się przy tym w wielu wywiadach na nieoficjalne stanowisko samego papieża.

 

W drugiej części ubiegłego roku pojawiały się wszakże głosy uspokajające. W sierpniu arcybiskup Berlina Heiner Koch powiedział, że interkomunia jest niezwykle problematyczna, a Niemcy nie mogą podejmować decyzji niezależnie od Kościoła powszechnego. Okazuje się jednak, że takie stanowisko nie przeważyło.

 

W komunikacie prasowym po zebraniu w Ingolstadt biskupi piszą, że opierając się na wielu kościelnych dokumentach – z których z nazwy wymieniają jednak tylko Amoris laetitia – podjęli decyzję o zmianie dotychczasowej praktyki.

 

Jak tłumaczą, „w mieszanych wyznaniowo małżeństwach jest niekiedy tak palący głód wspólnego przyjmowania Komunii, że jego niezaspokojenie mogłoby stanowić niebezpieczeństwo dla małżeństwa oraz wiary małżonków”. Biskupi podkreślają, że może zachodzić tutaj wymieniana w Kodeksie Prawa Kanonicznego kan. 844 § 4 „inna poważna konieczność” zezwalająca biskupowi lub episkopatowi na „godziwe udzielenie sakramentów także pozostałym chrześcijanom, nie mającym pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim”.

 

Problem w tym, że w tym samym paragrafie jest warunek: „którzy nie mogą się udać do szafarza swojej wspólnoty”. W przypadku małżeństw mieszanych w Niemczech ten warunek naturalnie nigdy nie jest spełniony, ale niemieccy biskupi tę kwestię po prostu ignorują. Podkreślają jednak, tym razem idąc za cytowanym kanonem, że protestancki małżonek musi „wyrażać wiarę katolicką odnośnie” sakramentu Komunii świętej. Prawo kanoniczne mówi jeszcze o „odpowiednim przygotowaniu”. Biskupi tych słów nie cytują.

 

Niemiecki episkopat ponadto odkreśla w komunikacie bardzo zdecydowanie, że mowa jest o „wyjątkowych decyzjach, które wymagają troskliwego rozróżniania duchowego”.

 

Dokument, który będzie precyzował całą sprawę, dając wytyczne wiernym i duszpasterzom, ma zostać opublikowany w ciągu najbliższych tygodni po jego dopracowaniu.

 

W ten sposób w rok po dopuszczeniu do Komunii świętej „niektórych” rozwodników w nowych związkach, niemieccy biskupi dopuścili do Stołu Pańskiego również „niektórych” protestantów.

 

 

Pach

 

Źródło: dbk.de

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie