15 września 2017

Sejm upamiętnił abp. Antoniego Baraniaka: pozostał wierny Kościołowi

(Kardynał Stefan Wyszyński i arcybiskup Antoni Baraniak. Fot. Urinbecken/Wikimedia Commons GNU )

Izba niższa parlamentu upamiętniła abp. Antoniego Baraniaka, sekretarza prymasa Stefana Wyszyńskiego, „żołnierza niezłomnego” Kościoła. Uchwała ma związek z 40 rocznicą śmierci duchownego.

 

Uchwała została poddana pod głosowanie. Za jej przyjęciem opowiedziało się 395 posłów, przeciw było 5, od głosu wstrzymało się 4 posłów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W uchwale przypomniano, że arcybiskup Antoni Baraniak przez wiele lat był jednym z najbliższych współpracowników prymasów Polski: kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego. Duchowny zmarł po długiej chorobie 13 sierpnia 1977 roku.

 

„Z powodu swej bliskiej współpracy z prymasem Polski Stefanem Wyszyńskim biskup Antoni Baraniak stał się jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego Kościoła w najgorszych dla niego czasach PRL-u i stalinowskich prześladowań” – podkreślono w uchwale.

 

Abp Baraniak był aresztowany wraz z prymasem Wyszyńskim w nocy z 25 na 26 września 1953 roku i osadzony w areszcie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. „Komuniści usiłowali za wszelką cenę pozbyć się prymasa Stefana Wyszyńskiego. Zamierzali wytoczyć prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu proces o działalność kontrrewolucyjną i zdradę państwa. W tym celu chcieli wymusić zeznania obciążające prymasa Stefana Wyszyńskiego na jego najbliższym współpracowniku – biskupie Antonim Baraniaku” – podkreślono w uchwale.

 

Biskup był przesłuchiwany co najmniej 145 razy. „Był torturowany, poniżany, bity, głodzony i przetrzymywany w ciemnicy. Pomimo wielkiego cierpienia, jakie mu zadawano, biskup Antoni Baraniak pozostał wierny prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, wierny Kościołowi. W 1956 roku wyszedł na wolność, po czym aż do śmierci służył Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie” – przypomniał Sejm.

 

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, uznając zasługi wielkiego polskiego patrioty arcybiskupa Antoniego Baraniaka dla Kościoła oraz jego poświęcenie dla Boga i ludzi, składa cześć Jego pamięci” – napisano w uchwale.

 

 

Źródło: tvpparlament.pl

 

MA

Zobacz także wykład abp. Marka Jędraszewskiego: Niezłomny żołnierz Kościoła.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez