28 marca 2021

„Śledztwo” Onetu. Reporterzy sprawdzają czy w kościołach przestrzegane są obostrzenia

(Wejście do kościoła w dobie pandemii, fot. Daniel Dmitriew/FORUM)

Portal Onet przypomina, że dziś Kościół katolicki obchodzi Niedzielę Palmową, otwierającą Wielki Tydzień. Jednocześnie drobiazgowo sprawdza czy księża w kościołach przestrzegają obostrzeń związanych z limitem wiernych, a także noszeniem maseczek zakrywających usta i nos.

 

Portal Onet.pl należący do niemieckiego koncernu Axel Springer postanowił „zadbać o zdrowie katolików”. W tekście pt. „Niedziela Palmowa w dobie pandemii. Czy przestrzegane są obostrzenia? Sprawdziliśmy” przedstawia wnioski ze swojego „śledztwa”. Dziennikarze portalu weryfikują bowiem na Mszach świętych sprawowanych w kościołach w różnych częściach kraju czy księża i wierni przestrzegają obostrzeń. Portal przypomina, że zgodnie z decyzjami władz, aktualnie w kościołach może przebywać jedna osoba na 20 m kw.

 

„Nasi reporterzy wybrali się do kilku parafii w Polsce, żeby zobaczyć, czy wierni i duchowni przestrzegają reżimu sanitarnego” – czytamy w tekście. Dziennikarze biorący udział w „śledztwie” chwalą księdza i wiernych w kościele Chrystusa Króla, gdzie podczas Mszy świętej naliczono 40 wiernych, a limit wynosił maksymalnie 50 osób. W tekście podkreślono, że ksiądz przypomniał, że z powodu ograniczeń wierni mogą przeżywać Triduum Paschalne poprzez udział w internetowej Mszy świętej.

 

Dziennikarz Onetu weryfikowali także sytuację w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie. Reporter informuje, że także tam przestrzegane są wymogi sanitarne, a po osiągnięciu limitu wiernych, nie można wejść do środka, a początku pilnuje ministrant. Wszyscy „ponad liczbowi” wierni mogą pozostać na świeżym powietrzu – przed wejściem do kościoła.

 

Portal Onet sprawdził również, jak przepisy są przestrzegane w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Nowinach nieopodal Kielc. Reporter wskazał, że limit wiernych wynosi 70 osób, ale mimo tego, w kościele miało w jednym momencie przebywać ponad 100 osób. Dodał jednocześnie, że wierni nie zachowują między sobą dystansu społecznego.

 

Zastanawiające czy dziennikarze portalu Onet równie gorliwie będą weryfikować czy przestrzegane są obostrzenia w miejscach kultu innych religii. A może ta akcja sprawdzania i weryfikacji dotyczy tylko wiernych Kościoła katolickiego?

 

 

Źródło: onet.pl

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(75)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy