Niesamowity upadek! Jeszcze gorsze dane o dzietności w Polsce

film-demografia-zwiastun_portal.jpg

Pojawiły się właśnie najnowsze dane dotyczące dzietności za rok 2025. Okazuje się, że jest jeszcze gorzej, niż zakładano. Współczynnik dzietności wyniósł zaledwie 1,068. To mniej niż w roku 2024, kiedy wynosił 1,099. 

O danych poinformował demograf Mateusz Łakomy w serwisie X.

W 2025 roku urodziło się w Polsce 238,3 tys. dzieci. To mniej niż w roku 2024 aż o 5,4 procent. Od czasów II wojny światowej nigdy nie było tak źle.

Obecnie nie ma żadnych perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy. Młodzi Polacy coraz częściej nie chcą zakładać rodzin. Polityka rządowa nie przynosi w tym względzie żadnego rezultatu. Być może jest źle skalibrowana. Program 800 plus nie ma już tych zalet, które miał mieć na początku. Przy obecnych kosztach życia 800zł na dziecko to według wielu ekspertów zbyt mało, by skutecznie zachęcić kogoś do posiadania dzieci. Co więcej, pieniądze są wypłacane na każde dziecko. Efekt dynamizujący programu 800 plus mógłby być większy, gdyby wypłata następowała dopiero przy drugim albo trzecim dziecku; lub gdyby wzrastała zależnie od liczby dzieci.

Ponadto, państwo jednocześnie prowadzi politykę antyrodzinną, na przykład wspierając pracę zawodową kobiet, która silnie ogranicza możliwość posiadania dzieci. Zamiast ją wspierać, pomocne mogłoby być znaczące obniżenie podatków dla pracujących ojców rodzin oraz dla rodzin w ogóle. 

Tak czy inaczej, główny problem nie dotyczy pieniędzy, ale mentalności: współcześnie młodzi Polacy dzieci po prostu mieć nie chcą, bo wolą robić w życiu coś innego. Jako naród zapłacimy za to wysoką cenę. Egoistyczny indywidualizm, który sufluje współczesna kultura, przyniesie prawdziwą społeczną katastrofę. 

Pach

Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: