Pracodawcy niezadowoleni z rządu Tuska. Obietnice wciąż bez pokrycia

Zdaniem wielu przedsiębiorców mimo, że minął już rok od objęcia władzy przez rząd Tuska, to rządzący wciąż nie wywiązali się ze swoich zapowiedzi. Brak starań o poprawę położenia pracodawców władze tłumaczą zaś w kompromitujący i niewiarygodny sposób.
Według przedstawicieli organizacji pracodawców, z którymi rozmawiała PAP, w rok od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska nie udało się zrealizować wielu zapowiadanych zmian; jak mówili, w działaniach rządu brakuje koordynacji polityki gospodarczej, a przedsiębiorcy nie dostają zachęt do prowadzenia biznesu.
– Zaraz po wygranych (przez koalicję - PAP) wyborach uważano, że głównym hamulcowym zmian będzie prezydent ze swoim prawem veta. Tymczasem niewiele ustaw trafiło na biurko głowy państwa, a jeszcze mniej przekazanych zostało tych aktów prawnych, które realizowałyby postulaty pracodawców – wskazał główny ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.
W jego ocenie największym sukcesem rządu Tuska jest odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. – To był też jeden z naszych głównych postulatów. Te środki są szczególnie istotne w kontekście inwestycji w energetykę, infrastrukturę i technologie cyfrowe, które mogą przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności polskich firm. Jednak samo odblokowanie funduszy nie wystarczy – kluczowe będzie, jak efektywnie zostaną one wydatkowane, a tutaj pojawiają się wyzwania związane z tempem realizacji projektów i sprawnością administracji – ocenił Zielonka.
Ekonomista Lewiatana zaznaczył, że lista zrealizowanych przez rząd postulatów wyborczych jest bardzo krótka. – Na domiar złego premier tłumaczy się koniecznością przywrócenia praworządności i rozliczenia poprzedniego rządu. Nie jest jasne, dlaczego realizacja obietnic wyborczych miałaby stać w sprzeczności z procesem naprawy gospodarki – stwierdził Zielonka.
Zdaniem przedstawiciela Lewiatana konieczne jest powołanie Rady Gospodarczej działającej przy premierze, jako ciała sprawnie przenoszącego opinie środowiska gospodarczego na najwyższy szczebel administracji rządowej, co pomogłoby również w koordynacji polityki gospodarczej rządu. – Nie może być tak, że jeden minister forsuje rozwiązania ze swojego obszaru, a drugi go krytykuje – zaznaczył.
Krytycznie pierwszy rok rządów Donalda Tuska oceniła również Ogólnopolska Federacja Przedsiębiorców i Pracodawców, reprezentująca sektor MŚP. – Nasza ocena realizacji celów związanych z poprawą otoczenia prawnego biznesu niestety nie jest wysoka. Ustawodawstwo w dalszym ciągu pozostaje nieprzewidywalne, a przedsiębiorcy praktycznie nie otrzymują konstruktywnych zachęt do prowadzenia biznesu – stwierdził radca prawny i członek zarządu Federacji Piotr Podgórski.
W jego ocenie wprowadzone rozwiązania, które w założeniach rządu miały stanowić wymierną pomoc dla przedsiębiorców, w niewielkim stopniu wpływają na poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej. Podgórski wskazuje tu przykład ustawy o tzw. wakacjach składkowych dla przedsiębiorców. – Nie jest rozwiązanie powodujące dalekosiężne skutki. Tymczasem rząd nie pamięta o złożonej przedsiębiorcom obietnicy, zgodnie z którą zasiłek chorobowy miał być płacony przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności pracownika w pracy – zauważył Podgórski.
Jak wskazał przedstawiciel Federacji, przedsiębiorcy nie doczekali się również wprowadzenia ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej, co w opinii Podgórskiego byłoby oczekiwanym powrotem z „wytyczonej przez poprzedni rząd ścieżki opresyjnego systemu podatkowego, wdrożonego pod hasłem Polskiego Ładu”.
– Nie został też ograniczony w skali roku czas kontroli przedsiębiorców, co byłoby rozwiązaniem korzystnym z punktu widzenia pewności prowadzenia biznesu – zaznaczył Podgórski.
Jak wskazał przedstawiciel Federacji, niepokój części pracodawców budzi również przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, który w obecnym kształcie stanowiłby obciążenie dla części polskich przedsiębiorców. – Zapewnienie cyberbezpieczeństwa powinno odbywać się w poszanowaniu swobody działalności gospodarczej oraz zasad pewności prawa i proporcjonalności, aby jedne wartości nie stawały w nadrzędnej roli w stosunku do innych – podkreślił.
Federacja pozytywnie oceniła natomiast nowelizację wprowadzającą kasowy PIT dla drobnych przedsiębiorców oraz implementację unijnej dyrektywy upraszczającej obowiązki małych firm związanych z rozliczaniem podatku VAT na terenie UE.
(PAP)/oprac. FA






