29 września 2017

Wielka Brytania: katolicyzm może wkrótce stać się najliczniejszym wyznaniem religijnym w Szkocji

(fot.REUTERS/DAVID MOIR)

Jeśli obecne tendencje rozwojowe w Szkocji się utrzymają, to około 2024 roku najliczniejszym wyznaniem religijnym w tej części Wielkiej Brytanii będzie katolicyzm. O interesujących wynikach badań informuje tamtejszy portal Scottish Catholic Observer, powołując się na najnowsze opracowanie Szkockiego Instytutu Badań Rodziny.

Z raportu przygotowanego przez Szkocki Instytut Badań Rodziny wynika, że w ciągu ostatnich 8 lat odsetek katolików nieznacznie się zmniejszył: z 15 proc. w 2009 do 14 proc. obecnie. Ogólnie jednak utrzymuje się na stałym poziomie, podczas gdy Kościół Szkocji (prezbiteriański), skupiający większość tamtejszych wierzących, odnotował w tym samym okresie bardzo poważny spadek: z 34 proc. do 24 proc. Jednocześnie z badań wynika, że aż 51 proc. Szkotów nie wyznaje żadnej religii.

Przeprowadzony w 2016 Szkocki Spis Kościelny, na podstawie danych z kilkuset istniejących tam świątyń pokazał, że oba największe wyznania w tej części Zjednoczonego Królestwa skupiają łącznie 35 proc. miejscowych mieszkańców, ale Kościół katolicki wykazuje się znacząco większym dynamizmem. Z bada wynika również, że jeśli tendencje utrzymają się na podobnym poziomie, już w 2024 roku to katolicy będą stanowili najliczniejsze wyznanie religijne w Szkocji.

Raport instytutu stwierdza ponadto, że od 2009 zasadniczo nie zmieniły się procentowe proporcje wiernych innych wyznań chrześcijańskich (tzn. niekatolickich i nieprezbiteriańskich) oraz wyznawców innych religii, które wynoszą odpowiednio 8 i 3 proc. Studium wskazuje też na stałą tendencję wzrostu odsetka ludzi nie wyznających żadnej religii.

 

 

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie