29 stycznia 2013

Wspólna Polityka Rolna bez cięć?

(fot. Myrabella / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Według ministra rolnictwa Stanisława Kalemby, cięcia w budżecie UE na lata 2014-2020 nie dotkną Wspólnej Polityki Rolnej. Przywódcy krajów unii spróbują w przyszłym tygodniu osiągnąć porozumienie w tej sprawie.

– Uważam, że nie będzie już cięć we Wspólnej Polityce Rolnej, bo żywność ma zbyt duże zadanie do 2050 r., kiedy przewiduje się, że będzie nas około 9 mld konsumentów – powiedział w Brukseli Kalemba. Jak dodał, zapotrzebowanie na żywność ma się do roku 2050 zwiększyć o 70 procent, z tego też powodu wspólna polityka rolna potrzebuje więcej środków finansowych.

Minister dodał także, że oczekuje wyrównania do unijnej średniej wartości dopłat dla polskich rolników. Temu jednak sprzeciwiają się Francja i Niemcy, co stawia pod znakiem zapytania realizm tego postulatu. Według sprawujących obecnie prezydencję Irlandczyków, wyrównanie dopłat ma być przedmiotem dyskusji dopiero po przyjęciu budżetu. Spotkanie w tej sprawie zaplanowano na marzec.

W listopadzie Hermana Van Rompuy zaproponował cięcia budżetu w wysokości 75 mld euro. Płatnicy netto domagają się jednak dalej idących ograniczeń wydatków. Po ostatnim szczycie Donald Tusk przekonywał jednak, że cięcia te nie dotkną polityki spójności i rolnej.

źródło: tvpparlament.pl

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie