12 maja 2021

Zmiany we Francji. Będzie przepustka zdrowotna i stopniowe znoszenie ograniczeń

(Fot. Richard Ying et Tangui Morlier / CC BY-SA 3.0)

Niższa izba francuskiego parlamentu przyjęła projekt wprowadzający „przepustkę zdrowotną”, która umożliwiać będzie udział w wydarzeniach sportowych, festiwalach i zgromadzeniach, w których udział bierze ponad tysiąc osób. Rozwiązanie to wejdzie w życie już 9 czerwca.

„Przepustka” ma potwierdzać, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, posiada aktualny, negatywny wynik testu PCR lub że przeszedł już infekcje i posiada przeciwciała. Projekt ten wywołał poważne kontrowersje i początkowo został odrzucony w izbie niższej. Jak argumentowano, takie rozwiązanie zaogni dyskusje wokół praw obywatelskich.

Ostatecznie, wprowadzenie przepustki przegłosowano w środę. Doszło do tego wskutek szerszych negocjacji i ustępstwa polegającego na skrócenia okresu przejściowego w obowiązywaniu obostrzeń, choć rząd zastrzegł sobie możliwość interwencji i przywrócenia w tym czasie pewnych ograniczeń. Teraz projektem zajmie się senat.

 „Przepustka” posiadać będzie charakter tradycyjny lub cyfrowy, rozwiązanie to ma ograniczać dynamikę rozprzestrzeniania się wirusa. Posiadanie takiego dokumentu nie będzie wymagane w przypadku korzystania ze środków transportu publicznego, załatwiania spraw bieżących, odwiedzania restauracji itd. Jak 22 kwietnia stwierdził premier Jean Castex, dane wskazują, że Francuzi przeszli już szczyt zachorowalności związany z trzecią falą. Dodał, że dane zaczęły się poprawiać już od 12 kwietnia, zapowiedział także poluzowanie ograniczeń.

Francja planuje „odmrażanie” życia społeczno-gospodarczego, od 19 maja działalność mogą wznowić restauracje, bary i kawiarnie, pod warunkiem, że działalność prowadzona będzie na świeżym powietrzu lub produkty oferowane będą na wynos. Aktywność będą mogły wznowić zamknięte do tej pory sklepy, kina i muzea. Trzy tygodnie później nastąpi kolejny etap: w miejscach kultu i w obiektach sportowych gromadzić się będzie mogło do pięciu tysięcy osób.

Źródło: lefigaro.fr, swissinfo.ch

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie