30 września 2013

Brakuje pieniędzy na identyfikację ofiar komunistycznych zbrodni, które ekshumowano w kwaterze „Ł” na Cmentarzu Powązkowskim – słynnej „Łączce”.

 

Od powołania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów minął rok. Bazę tworzy dwudziestoosobowy zespół wolontariuszy. Dokonują oni identyfikacji m.in. żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, których ciała ekshumowano na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Dzięki determinacji członków PBGOT udało się już zidentyfikować 16 tych ofiar.

 

Baza traci jednak dofinansowanie. Może to doprowadzić do zaprzestania dalszych prac. Dotychczas nie było żadnego systemowego finansowania PBGOT. Do tej pory głównymi sponsorami jej prac były osoby prywatne, a także oddział IPN w Szczecinie oraz bank BZ WBK, który w ramach grantu wsparł bazę kwotą ponad 200 tys. zł. Wszystko to jednak jest raczej finansową „partyzantką”, a nie systemową pomocą.

 

Dzięki PBGOT powstał też specjalny zespół DVI (ang. Disaster Victims Identification, czyli – zespół ds. identyfikacji ofiar katastrof masowych), które funkcjonują w większości krajów europejskich. Ich zadaniem jest wkraczanie do akcji wtedy, gdy pojawia się jakieś masowe tragiczne wydarzenie.

 

 

Źródło: rp.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie