Demograficzna zima we Francji. Liczba urodzeń najniższa od II Wojny Światowej

girl-447701_1280-e1695997703585.jpg
fot. pixabay.com

Liczba urodzeń we Francji jest najniższa od zakończenia drugiej wojny światowej. W 2022 r. na terytorium kraju urodziło się 726 tys. dzieci, czyli o 16 tys. mniej niż w 2021 r. – podał Narodowy instytut statystyczny (Insee).

W 2022 r. urodziło się 12,8 proc. mniej dzieci niż w 2010 r. i 20,8 proc. mniej niż w 1971 r., w którym odnotowano szczyt urodzeń, wynoszący 916 370 noworodków.

W latach 2021–2022 spadek współczynnika urodzeń był największy wśród kobiet w wieku 25–29 lat (2,7 proc. mniej urodzeń) i 30–34 lata (– 3,6 proc.), czyli w dwóch grupach wiekowych, w których występuje najwięcej urodzeń.

Według Insee tylko kobiety w wieku powyżej 40 lat mają więcej dzieci niż wcześniej (+ 3,3 proc.), co stanowi długoterminową tendencję. W ciągu ostatnich dziesięciu lat średni wiek matek w chwili urodzenia wzrósł z 30,2 do 31,2 lat.

(PAP)/oprac. FA

hands-2906458_1920-e1678109884556.jpg
fot. pixabay.com

W obliczu demograficznej klęski. Niska dzietność ogromnym zagrożeniem dla dobrobytu Polaków

Niska dzietność Polaków to nie tylko kulturowy czy narodowy problem. Według analiz jednej z czołowych ekonomicznych organizacji międzynarodowych, starzenie się naszego społeczeństwa może niedługo dać o sobie znać w postaci galopująco rosnącego zadłużenia publicznego. W opublikowanym przez OECD przeglądzie polskiej gospodarki na rok 2023 jako jeden z czołowych czynników mogących powiększać dłu...Czytaj dalej

Zróbmy to razem!
Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.
Wybierz kwotę: